Present Perfect and Present Perfect Continuous.


Present Perfect and Present Perfect Continuous.

Present Perfect and Present Perfect Continuous
(For A2-B1 levels).

Багато учнів вводять в жах present perfect і present perfect continuous, і абсолютно не зрозуміло, чи закінчилася дія, можна вживати в continuous дієслова типу: like, know, have та багато іншого. У цій статті ми навчимо сміливо використовувати «жахливі» конструкції, не плутати їх у найскладніших випадках.
Обидві часові конструкції відображають дію, подію, що сталася деякий час тому. Дія, подія, що почалася в минулому, може бути закінчена (нещодавно), продовжуватися до теперішнього часу. Головною відмінністю перфектного скоєного від перфектного тривалого часу є дія (показано в цьому скоєному) і процес (або тривала дія, показана в скоєному тривалому).

Present Perfect

Багатьом знайома структура побудова цього часу:I, you, we, they + have(not) + Verb in third form or -ed.

He, she, it + has(not) + Verb in third form or -ed.

При розбудові питання have/has виноситься перед займенником:

Have/has + Subject (I, you, we, they, he...) + Verb in third form of -ed.

Можна знати побудову структури ідеально, але не вміти застосовувати її практично. У скоєному часі нас цікавить подія у минулому, що має вплив на сьогодення.

Present Perfect Continuous.
Структура побудови тимчасової конструкції схожа на даний час, але має невелику відмінність. Англійська любить систематику, що дозволяє зрозуміти по конструкції дрібні, здавалося б, незначні речі, події, факти. Важливо пам'ятати, що даний час описує процес, що відбувається до теперішнього часу або нещодавно закінчився. Ми не описуємо факти, досвід, який через час підкреслює тривалість процесу. Побудова ствердного та негативного речення у теперішньому тривалому скоєному часі:
I/you/we/they + have(not) + been + Verb with -ing.
He/she/it + has(not) + been + Verb with -ing.
Запитальне речення будується при перестановці допоміжного дієслова перед займенником або суб'єктом речення (subject):

Have/has + Subject + been + V with -ing.
В англійській мові даний тривалий скоєний час часто застосовують зі словами і фразами як all day/week/month/year, щоб підкреслити, коли саме почався процес.

Дієслова стану або active и non-active verbs.
При окремому розгляді часів англійською стає ясно, і, здається, що немає труднощів для опису процесів. Але який час необхідно використати за необхідності вказати процес, що розпочався у минулому і відбувається до теперішнього моменту? Зверніть увагу на конструкцію речення:

She has known him for ten years.

У конкретному реченні ми показуємо тривалість процесу – «знає його десять років». Нам вже відомо, що тривалість процесу в англійській мові прийнято показувати через continuous, але в конкретній пропозиції його не можна використовувати. Як у будь-якого тривалого часу не можемо застосовувати дієслова стану (Non-active verbs). До подібних дієсловів в англійській відносять дієслова, що виражають емоції, почуття, володіння. Не можна використовувати їх у тривалих часах (continuous). До часто вживаних дієслів стану належать:
like, love, be, believe, know, mean, prefer, want, need, see, hear, taste...

Англійська любить винятки. Два дієслова — work and live можна сміливо використовувати в часах, що розглядаються, без зміни сенсу.
I've lived in Kharkiv since 2012.
I've been living in Kharkiv since 2012.

Обидва дані речення перекладаються: «Я живу в Харкові з 2012 року», не мають сенсових відмінностей, незважаючи на використання різних часів.

Виходить, у нас просто немає можливості висловити тривалий процес за участю дієслів стану через скоєний тривалий час (крім винятків із work та live), граматично коректно використовувати інший час. У цьому прикладі це present perfect.

Вираз тривалості процесу в обох часах.
Другим найважливішим моментом при вживанні часів можна назвати вживання фрази — How long...? Спочатку фраза відображає тривалість процесу, дії, нас цікавить тимчасовий період, і хочеться застосувати конструкцію present perfect continuous. Подібні фрази плутають учнів, тому що застосувати present perfect тут можливо (особливо зі словами work, live..., речення з якими мають однаковий переклад та зміст).
При вживанні 'How long....?' в теперішньому часі нас цікавить процес, дія якого не закінчилася. Наприклад:
Mark ha had this book since he was at school.
(Марк володіє цією книгою зі шкільних часів).

Закінчення дії в present perfect и present perfect continuous.
Як ви знаєте, в теперішньому скоєному часі англійську мову прийнято висловити дію, що закінчилася і мають певний вплив на сьогодення. В окремих випадках (як, наприклад, із вживанням слів work, live, фрази 'How long...?') ми можемо висловити тривалу дію у скоєному часі.
При описі тривалих процесів, що регулярно повторюються, процесів які щойно закінчилися або ще йдуть, прийнято вживати справжній скоєний тривалий час (present perfect continuous). Застосувати перфектний час до подібних речень не коректно. Наприклад:
Have you been waiting long?
(Ти довго чекаєш?)
No, I've been waiting for 3 minutes.
(Ні, я чекаю лише 3 хвилини).

Сподіваємося, наша стаття допомогла вам трохи розібратися у використанні present perfect continuous і present perfect. Англійська мова, як і багато дисциплін, потребує регулярної практики. Займайтеся англійською регулярно і незабаром побачите результат. Якщо у вас залишилися питання або вам необхідно підтягнути рівень англійської - із задоволенням чекаємо на вас у нашій школі, де викладачі дадуть відповіді на всі ваші запитання.

Записатися

Ви готові почати? Дізнайтеся про свій рівень англійскої, невиходячи з дому!